Chevrolet Lacetti / Nubira


Oleje silnikowe część druga

butelka oleju silnikowego, butelki oleju silnikowego, czarna butelka, szara butelka, srebrna butelka, złota butelka, olej silnikowy Z części pierwszej dowiedzieliśmy się co oznacza cyfra przed i po literce W, wiemy również że cyfry te nie określają oleju syntetycznego, półsyntetycznego lub mineralnego.

Zatem jak rozpoznać olej syntetyczny który może być mineralnym lub tylko co gorsza udaje syntetyczny.

Z czego składa się olej, czyli bazy olejowe

beczki, beczki czarne, kropla ropy, kropla oleju, świat, kontynenty Olej w ponad 80% składa się z bazy olejowej które dzielimy na 5 grup, pozostałe 10 - 20% to dodatki które uszlachetniają olej.

Oczywiście nikt z producentów olejów silnikowych nie zdradzi z czego dokładnie składa się jego produkt, ile użył i jakich dodatków oraz dokładne ilości i jakich użył baz olejowych.

Grupa I - jest to baza olejowa która pochodzi z destylacji ropy naftowej, obecnie się jej nie stosuje chyba że jako niewielki udział w olejach do bardzo starych silników i olejów mineralnych.

Grupa II - także pochodzi z ropy naftowej w procesie destylacji, jest stosowana w olejach mineralnych bardzo tanich.

Grupa III - tak jak i grupa I i II pochodzi z ropy naftowej, jednak w celu uszlachetnieniu tej grupy poddawana jest kilkukrotnemu krakingowi, czyli procesowi ulepszania.

Grupa IV - otrzymywana jest podczas procesu syntezy, nie zawiera praktycznie siarki i nazywamy ją bazą PAO od polyalphaolefins.

Grupa V - są to pozostałe bazy olejowe które także powstają w procesie syntezy, skrócona nazwa to POE od poliestrów.

Oleje czyli mieszanina baz olejowych

Bazy olejowe mają też swoją cenę i czym wyższa grupa olejowa tym większa cena, oleje mineralne to mieszanka grupy I, II z dodatkiem III grupy.

Oleje półsyntetyczne to mieszanina grup I i II z dodatkiem III, IV i V, jednak na tym nie koniec. Niestety nie ma norm które mówią kiedy olej można nazwać mineralnym a kiedy półsyntetycznym.

Olej półsyntetycznym możemy nazwać wtedy gdy zawiera minimum 25% lub w niektórych krajach minimum 30% baz z grupy III, IV i V a co za tym idzie w jednym z krajów olej który zawiera minimum 25% baz z grupy III, IV lub V nazwany zostanie półsyntetycznym a w kraju gdzie wymagana wartość jest na poziomie 30% zostanie nazwany olejem mineralnym, skład oleju ten sam a nazwa inna, co kraj to obyczaj.

Ten sam problem jest z olejami syntetycznymi, jest to mieszanina baz olejowych z grupy III, IV i V jednak nie ma norm jaki udział procentowy każdej grupy ma posiadać olej syntetyczny.

W krajach takich jak Japonia czy Niemcy jeżeli olej ma w swoim składzie do 20% bazy olejowej z grupy III a reszta to bazy IV i V to olej można nazwać olejem syntetycznym, w innym przypadku na opakowaniu znajdziemy HC-Syntetyk czy olej w technologi syntetycznej.

Jak zatem poznać dobry olej syntetyczny

monety, bilon, pieniądze Po pierwsze cena za litr oleju, oczywiście nie jest to najważniejsze kryterium jednak kupując litr oleju 5w30 za 15zł nie spodziewajmy się że będzie to olej taki sam jak 5w30 za 30zł/litr.

W większości przypadków jest to wyznacznikiem jakości oleju, oczywiście należy mieć też na uwadze że płacimy częściowo za markę oleju.




Po drugie czytajmy też etykiety, wielu producentów ma świadomość że rośnie wiedza klientów o olejach.

Sprawdziliśmy olej jednego z producentów o tych samych lepkościach, jednak na tańszym oleju 5W40 znajdziemy napis SYNTHETIC TECHNOLOGY czyli olej w technologi syntetycznej, natomiast na drugim 5W40 znajdziemy napis FULLY SYNTETHIC.

Pierwszy z nich kosztuje od 16 do 20zł za litr drugi natomiast zapłacimy od 25 do 30zł za litr. Jednak to nie oznacza że w tych olejach nie użyto baz olejowych z grupy III przynajmniej na Polskim rynku.

Po trzecie warto sprawdzić etykiety jakie występują na rynku Niemieckim i naszym Polskim, jeżeli na niemieckim rynku występuje taka sama etykieta jak na naszym rodzimy i napisano FULL SYNTETIC czy 100% SYNTETIC to możemy być pewni że olej zawiera nie więcej jak 20% olejów z grupy III.

Natomiast znaleźliśmy wiele olejów które na naszym rynku opisane są 100% Synthetic a na rynku niemieckim widnieje opis Synthese-Technologie, warto wejść na niemiecki eBay lub bezpośrednio na niemiecką stronę producentów.

Po czwarte ale to już ostatecznie przeanalizujmy karty charakterystyki, czasami producenci piszą jakie to są mieszaniny.

W sekcji 3 znajdziemy skład i procentową zawartość, tak jak pisałem jest to ostateczność gdyż często nazwy substancji nic nam nie mówią.

W sekcji 13 karty charakterystyki Postępowanie z odpadami znajdziemy kod odpadu, dla kodu 13 02 05 określa się mieszaninę olejów mineralnych, natomiast kod odpadów 13 02 06 określa oleje syntetyczne, nie jest to skład a często sugerowane postępowanie.

Baza HC czy PAO ?

jądro, atom, protony, neutrony Niestety nie chcę wprowadzać tutaj zamętu i nieporozumień, wiele sporów właśnie dotyczy baz HC i PAO o wyższości jednej nad drugą.

Bardzo ciekawy artykuł znalazłem na stronie Castrol'a, jasno z niego wynika że ważna jest nie tylko baza ale i dodatki, co z tego że nasz olej będzie na bazie PAO jak będzie miał marnej jakości dodatki, w efekcie olej na bazie HC z dobrymi dodatkami będzie lepszy niż na bazie PAO z marnymi dodatkami.


Nieoficjalna strona samochodu CHEVROLET LACETTI i NUBIRA
Wszystkie znajdujące się w serwisie znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością tychże firm.

Informacje zawarte na tej stronie, a także na innych stronach tego serwisu mają charakter wyłącznie poglądowy. Nie możecie swoich decyzji serwisowo-eksploatacyjnych opierać wyłącznie na tym, co tu jest napisane! Nie ponosimy odpowiedzialności za skutki jakichkolwiek działań opartych na tych opisach. Skonsultuj się ze swoim mechanikiem lub ASO.

strzałka do góry